Využite zľavu 5% na prvý nákup

Starostlivosť o rastlinné terárium

Starostlivosť o terárium je jednoduchá, no vyžaduje si dodržanie niekoľkých základných zásad.

Umiestnenie terária

Biome Bliss umiestnite v interiéri na denné svetlo. Nevystavujte ho priamemu slnku a neumiestňujte na parapet okna. V zime je ideálne ho umiestniť na denné slnko. Vyhýbajte sa vykurovacím telesám. 

Osvetlenie

Premeňte svoje rastlinné terárium na žiarivý klenot vášho domova. LED osvetlenie odhalí pravé farby a jemné detaily vašich rastlín, čím umocní ich nádherný vzhľad. Navyše, poskytuje ideálnu intenzitu svetla, ktorá umožní umiestniť vaše terárium aj na tmavšie miesta. Vaše rastlinné terárium sa stane centrom pozornosti, pričom príjemne osvetlí a oživí váš priestor. Pre malé a stredné teráriá postačí výkon 5 W, zatiaľ čo pre väčšie teráriá odporúčame 10 W a viac.

Polievanie

Udržujte vlhkosť pravidelným rosením rozprašovačom, napodobňuje to dážď čo je najprirodzenejší spôsob závlahy. V ideálnom prípade používajte hnojivý prípravok BiotaBloom, ktorý obsahuje ideálne množstvo živín potrebných pre BiomeBliss. Postačujúca je frekvencia 1 až 2krát za týždeň. Sledujte príznaky vädnutia alebo žltnutia listov. Ak sa vyskytne niektorý z týchto javov, skontrolujte pôdu či je suchá alebo mokrá. Ak pôda bude suchá, výdatne ju pokropte vodou s prípravkom BiotaBloom.

Strihanie rastlín

Prestrihávanie rastlín a machov je potrebné pre dlhodobú udržateľnosť obmedzeného priestoru BiomeBliss. Odstráňte nadmerné listy, alebo výhonky, alebo ak zakrývajú ostatné rastliny a obmedzujú prístup slnečného svetla.

Nepresádzajte rastliny ak to nie je nutné. Ak sa rozhodnete presádzať, počkajte s tým najmenej mesiac od prinesenia BiomeBliss domov.

Opadávanie listov

Rastliny sú živé organizmy, takže niektoré časti narastú a iné odumrú. Opadané listy sú prirodzenou súčasťou eko- systému a nemusíte ich odstraňovať, ak vám neprekážajú. Bioaktívna výbava terária sa postará o ich rozklad, čím prispieva k prirodzenému cyklu živín v teráriu.

Zarosenie terária

Zmena teploty môže spôsobiť rosenie skla, čím sa vytvára prirodzene vlhké prostredie v nádobe. Toto rosenie je súčasťou mikroklímy, takže čím menej vetráte, tým menej potrebujete dopĺňať vodu. Rastlinné terárium majte uzatvorené plastovým krytom. Čiastočne pootvorenie krytu na pár minút rosu zo skla odstráni.

Čistenie terária

Čisté sklo je predpokladom vášho vizuálneho zážitku s BiomeBliss a umožňuje prístup svetla pre rastliny. Kondenzovanú vodu odstraňujte z vnútornej strany skla vatovým tampónom, nepoužívajte žiadne chemické čistidlá. Na čistenie vonkajšej strany môžete použiť akýkoľvek prostriedok na čistenie skla.

Preliatie terária

Vyhnite sa výraznému preliatiu alebo presušeniu, pretože môže BiomeBliss nenávratne poškodiť. Ak je v drenážnej vrstve BiomeBliss (najspodnejšia vrstva) vysoká hladina vody, odstráňte ju pomocou hadičky a injekčnej striekačky tak, aby sa voda nedotýkala substrátu, alebo siahala pod prerušovanú čiaru na logu BiomeBliss.

Bioaktivita

Udržujte bioaktivitu prikrmovaním drobných neškodných pomocníkov v teráriu. Ak chcete potešiť zvieratá vo vašom bioaktívnom teráriu tak im ponúknite 1 krát za týždeň zopár vločiek krmiva pre akváriové rybičky, alebo malý kúsok ovocia alebo zeleniny. Postačí kúsok veľký asi 1 X 1 cm hrubý asi 0,5 centimetra. Tieto živočíchy nepredstavujú hrozbu pre rastliny, ľudí ani domácich miláčikov a terárium nikdy neopúšťajú.

Vetranie

Pre správny rast vašich rastlín je dôležité zabezpečiť dostatočný prísun CO2, ktorý spotrebujú pri fotosyntéze. Jednoducho otvorte svoje BiomeBliss terárium 1 až 2 krát týždenne na 30 minút, aby ste zabezpečili výmenu vzduchu. Alternatívne môžete dosiahnuť podobný efekt niekoľkými mávnutiami plastovým krytom nad teráriom.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

Kontakt